Erken yumurtalık yetmezliği ve azalmış yumurtalık rezervinde tüp bebek tedavisi öncesi önerilen uygulamalar

önerilen tüp bebek uygulamaları

Son yıllarda tüp bebek tedavisi için başvuru yapan çiftlerin önemli bir kısmında erken yumurtalık yetmezliği veya azalmış yumurtalık rezervi tanısı bulunmaktadır. İlk evlenme yaşı kadınların çocuk sahibi olma riski artmakta aynı zamanda yumurtalık yetmezliği daha fazla olan kadınların tedaviye ihtiyaçlarını göstermektedir. Bu tip olgularda şu ana kadar net saptanmış hiçbir kesin yararlı yöntem malesef bulunamamıştır. Neredeyse 20 yılı aşkın sürede çok farklı protokoller denenmiştir. Bununla birlikte over rezervi azalmış olan kadınlarda başarı sonuçları çok fazla artırılamamıştır. Buna rağmen erkek faktörü ile gebe kalamayan çiftlerde,  kadınlarda kendiliğinden gebeliklerde sık sık görüldüğü bilinmektedir.

Erken yumurtalık yetmezliğinde yumurta sayısının azalmasıyla beraber aynı zamanda yumurta kalitesi de azalmaktadır. Modern çağın getirdiği birçok ünlüye rağmen özellikle tükettiğimiz gıdalar, iş ortamı şartları vb. gibi nedenler kadınlarda üreme fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemiştir. Bu bağlamda çevresel faktörleri en aza indirecek olursak yumurta kalitesinin artması düşünülmektedir. Özellikle bağışıklık sistemi ile ilgili giden bozukluklar da çevresel faktörler örneğin diyet yapmak fiziksel egzersiz yapmak ve stresten uzak durmak yararlı olabilmektedir.

Modern çağla beraber gelen bir diğer sorun da kadınlarda artmış obezite oranıdır. Obezite ile birlikte metabolizma bozukluğu olduğu içinde üreme fonksiyonlari azalmaktadır. Eğer metabolizma fonksiyonunu düzeltecek olursak yumurta kalitesinin artabileceğini bilmekteyiz. Ancak diğer bir sorun ise kilo vermek için uğraşırken geçen zaman kaybıdır. Bu yüzden kilosu olan hanımlar da bu konuda dirençli olmaları tedavi inanmaları ve mücadeleci olmaları en önemli faktörlerdir. Kişiye uygun destekleyici vitamin ve hormonal dengeleme, bu kadınlarda başarıya götüren faktörlerdir.

 

Kişiye özel tüp bebek tedavisi, gebelik takibi, tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji,  tüp bebek, gebelik ve üreme immünolojisi sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Adres: Birgen İş Merkezi, Bağdat Cd. No:226/4, 34730 

Göztepe – Kadıköy / İstanbul

WhatsApp Danışma Hattı: 506  065 15 00

Muayenehane: 216 302 55 99

E-Mail: ulun@drulunulug.com

Mesajınız mı var?