İlaç Kullanım Videoları

Tüp bebek tedavisi sürecinde reçete edilen Menogon, Puregon, Orgalutran, Cetrotide ilaçlarının kullanımına dair eğitim videolarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

IVF (tüp bebek) tedavisinde kullanılan Puregon, Cetrotide, Orgalutran ve Menogon isimli ilaçların nasıl uygulanacağına dair anlatım videoları. IVF tedavisinde en çok sorulan sorulardan biri olan “kullandığım ilacı nasıl uygulayabilirim” sorusuna bu sayfada cevap bulabilirsiniz.

Jinekoloji, gebelik, üreme immünolojisi konularıyla ilgili merak ettiğiniz diğer konular için Youtube sayfamdan beni takip edebilirsiniz.

Puregon

PUREGON enjeksiyonluk çözelti; folikül stimülan hormon (FSH) olarak bilinen bir hormon olan follitropin beta içerir.

Follitropin beta (FSH), Çin hamster over (CHO) hücresinden genetik mühendisliği yoluyla üretilmektedir, sulu çözeltideki konsantrasyonu 833 IU/mL’dir.

FSH, insanların doğurganlığında ve üremesinde önemli rol oynayan gonadotropinler grubuna dahildir. FSH kadınlarda, yumurtalıklarındaki (overler) foliküllerin büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. Foliküller, yumurta hücrelerini taşıyan küçük, yuvarlak keselerdir. FSH erkeklerde, sperm üretimi için gereklidir.

PUREGON enjeksiyonluk çözelti (enjeksiyon) berrak, renksiz bir sıvıdır. Cam bir kartuş içerisinde takdim edilir. 1 kartuş içeren paketlerde sunulur.

Cetrotide

CETROTIDE, luteinizan hormonu salgılatan hormon (LHRH) denilen doğal hormonun etkilerini engeller. LHRH, adet döneminde yumurtlamayı artıran, luteinizan hormon (LH) denilen bir diğer hormonun salgılanmasını düzenler. Döllenme için sadece olgun yumurta hücreleri uygun olduğundan, yumurtalıkların uyarısı tedavisi sırasında oluşabilecek erken yumurtlamayı engellemek amacı ile CETROTIDE kullanılır.

Orgalutran

ORGALUTRAN, doğal Gonadotropin Serbestleştirici Hormon (GnRH) adlı hormonun etkilerini engelleyen ganireliks içerir. GnRH, gonadotropinlerin [luteinizan hormon (LH) ve FSH] salgılanmasını düzenler. Gonadotropinler, insan doğurganlığında ve üremesinde önemli bir rol oynar. Kadınlarda FSH, yumurtalıklardaki foliküllerin büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. Foliküller, yumurta hücrelerini içeren, küçük ve yuvarlak keselerdir. LH, olgunlaşan yumurta hücrelerinin foliküllerden ve yumurtalıklardan serbest kalması (ovülasyon) için ihtiyaç duyulan bir hormondur. ORGALUTRAN, GnRH etkisini engeller, özellikle LH salgısını baskı altına alır.

ORGALUTRAN, berrak ve renksiz sulu enjeksiyonluk çözeltidir. Çözelti, steril, kullanıma hazır ve deri altına uygulamak içindir. İğne koruma kılıfı bu ürünle temas halinde olan sert doğal kauçuk/lateks içermektedir.

In vitro fertilizasyon (tüp bebek) ve diğer yöntemler dahil yardımcı üreme tekniklerinde ovülasyon bazen, çok erken gerçekleşebilir ve kadının gebe kalma şansının önemli ölçüde azalmasına neden olur. ORGALUTRAN, yumurta hücrelerinin bu şekilde, çok erken serbest kalmasına yol açan LH salgısının önlenmesi amacıyla kullanılır. ORGALUTRAN yardımcı üreme tekniklerinin uygulanmasındaki yumurtalıkların kontrollü olarak uyarılması sırasında erken luteinizasyonun önlenmesinde kullanılmaktadır. Klinik çalışmalarda ORGALUTRAN, rekombinant (genetik yöntemlerle üretilen) folikül stimülan hormon (FSH) ile birlikte kullanılmıştır.

Menogon

İnsan menopozal gonadotropini (HMG), Menogon®’un aktif maddesidir ve menopoz sonrası kadınların idrarından elde edilir. Doğal olarak insan beyninde (anteropitüiter hormonlar) oluşan hormonlarla, aynı hormon etkisine sahiptir. Menogon®’un uygulanması, cinsel organlarda bazı endojen maddeleri (steroidler ) uyarır. Erkek ve kadınlarda, Menogon®, üreme bezleri üzerinde hormon etkisi yapar. Kadınlarda fallop tüplerini ve overleri, erkeklerde ise testisleri etkiler. Kadınlarda, Menogon®, overlerde büyüyen foliküllerde artış sağlar ve bunların gelişimini artırır. Menogon®, koriyogonadotropin (HCG) ile birlikte, çocuk isteyen kadınlarda, follikül büyümesini uyardıktan sonra ovülasyonu başlatmak için kullanılır. Erkeklerde, sperm geliştirici etki yapar.