Rahim İçi Uyarıcı (RIU) Tedavi

Prof. Dr. Ulun ULUĞ
Prof. Dr. Ulun ULUĞ tarafından yazıldı. 0 yorum 5559 görüntüleme

Tüp bebek tedavileri çocuk sahibi olamayan milyonlarca çifte mutluluk getirmişse de kesin sonuç veren bir yöntem değildir. Hastadan hastaya değişmekle beraber tüp bebek tedavisinde yarısında başarı sağlanmaktadır. Gebe kalamayan hastalarda altta yatan birçok neden olmaktadır. Pratik hayatta en çok karşılaştığım problem yeterli kalitede embriyo elde edilememesidir. Kaliteli embriyo oluşmasını etkileyen birçok faktör olduğu gibi farklı tedavi seçenekleri de mevcuttur.

Buna rağmen bir grup hastada embriyo kalitesi iyi olmasına rağmen gebe kalmakta sorun yaşanmakta ve rahime yerleşme olmaktadır. Yapılan araştırmalar rahimle embriyo arasında senkronizasyon olması gerektiğini göstermiştir. Bu senkronizasyon hem adet döngüsü hem de rahmin immünolojik yani bağışıklık sistemiyle alakalıdır. Rahmin verilen embriyoyu yabancı cisim görmemesi için farklı oranlarda parakrin dediğimiz faktörler salgılaması gerekmektedir. Bu sistemdeki herhangi bir uygunsuzluk gebeliği olumsuz etkiler. Rahim içi uyarıcı tedavi implantasyon mekanizmasını artırmaya yönelik tedavilerden bir tanesidir.

Kişiye özel tüp bebek tedavisi, gebelik takibi, tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji,  tüp bebekgebelik ve üreme immünolojisi sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle