Nonstress Test (NST)

Anne karnındaki bebeğin iyi olup olmadığını anlamanın en kolay ve en zararsız yöntemlerinden biri de nonstress test (NST) uygulamasıdır.

Prof. Dr. Ulun ULUĞ
Prof. Dr. Ulun ULUĞ tarafından yazıldı. 0 yorum 5623 görüntüleme

Nonstress Test (NST) nedir, riskleri nelerdir, neden ve nasıl yapılır?

Anne adayının hamilelik sırasında sağlık durumunun takip edilmesi önemlidir. Ancak bebeğin sağlık durumu da önemlidir ve belli periyotlarda hekimler tarafından kontrol edilir. Bebeğin sağlık durumunu yakından öğrenebilmek amacıyla yapılan nonstress test (NST) ile ilgili haberimizde; NST neden yapılır, nonstress test ne zaman ve nasıl yapılır? gibi hamile annelerin en merak ettiği sorulara cevaplar vereceğiz…

Nonstress test (NST) nedir?

Fetal kalp atım hızı kontrolü olarak da bilinen bir nonstress testi (NST), bebeğin sağlığını kontrol etmek için kullanılan yaygın bir doğum öncesi testtir. Bir nonstress testi sırasında bebeğin hareketlerine nasıl tepki verdiğini görmek için bebeğin kalp hızı izlenir. Nonstress terimi, test sırasında stresin fetüse yerleştirilmesi için hiçbir şey yapılmadığı gerçeğini ifade eder. Test, bebeğinizin hareketini, kalp atışlarını ve kasılmalarını kaydeder. NST, bebeğinizin sağlıklı ve yeterli miktarda oksijen aldığına dair size güvence verebilir. Buna nonstress testi denir. Test bebeğinizi rahatsız etmez, fiziksel riski yoktur. Doktorunuz bebeğinizi hareket ettirmek için ilaç kullanmaz. NST, bebeğinizin doğal olarak neler yaptığını kaydeder.

Ne zaman yapılır?

Tipik olarak, fetüsün ölüm riski olduğu düşünülürse, bir nonstress testi önerilir. Bir nonstress testi, 26 ila 28 haftalık gebeliğin ardından yapılabilir. Bazı nonstress test sonuçları sizin ve bebeğinizin daha fazla izleme, test veya özel bakıma ihtiyaç duyduğunu gösterebilir.

Neden yapılır?

Doğum öncesi bebeğin sağlığını değerlendirmek için nonstress testi kullanılır. Nonstress testinin amacı bebeğinizin oksijen miktarını, kalp atış hızını ve bebeğinizin hareketine nasıl tepki verdiğini kontrol ederek yararlı bilgiler sağlamaktır. Test, fetal ölümü önlemek için daha fazla izleme, test, tedavi veya doğum ihtiyacını gösterebilir.

Normalde, bir bebeğin kalbi hamileliğin aktif olduğu zaman daha hızlı atar. Ancak, fetal hipoksi gibi (bebeğin yeterince oksijen almaması) bu süreci bozabilir.

Aşağıdaki durumlarda sağlık uzmanınız bir nonstress testi önerebilir:

– Belirli komplikasyonları olan çoğul gebelik

– Tip 1 diyabet, kalp hastalığı veya hamilelik sırasında yüksek tansiyon gibi altta yatan tıbbi bir durumdur.

– Son tarihinizden iki hafta önce uzamış bir hamilelik (postterm gebelik)

– Önceki gebelikte komplikasyon geçmişi

– Fetal hareketleri veya fetal büyüme problemlerini azaltan bir bebek

– Rh (rhesus) sensitizasyonu; kırmızı hücreli antijen kan grubunuz Rh negatif olduğunda ve bebeğinizin kan grubunun Rh pozitif olduğu durumlarda, tipik olarak ikinci veya sonraki gebelik sırasında ortaya çıkabilecek potansiyel olarak ciddi bir durumdur.

– Düşük amniyotik sıvı (oligohidramniyos)

Doktorunuz, sizin ve bebeğinizin sağlığına bağlı olarak haftada bir veya iki kez (ve bazen de günlük) nonstress testi yaptırmanızı tavsiye edebilir. Örneğin, doktorunuz, bebeğinizin yeterli oksijen alma riskiyle karşı karşıya olduğundan şüphelenirse, sizde veya bebeğinizde sağlıkla ilgili herhangi bir değişiklik varsa, başka bir nonstress testine de ihtiyacınız olabilir.

Nasıl yapılır?

Testten hemen önce yemek yemeniz tavsiye edilir, çünkü yemeğin bebeğin daha fazla hareket etmesini teşvik edeceği umulur. Ancak bunun işe yaradığına dair kesin bir kanıt olmasa da, sıkıntı da vermez. Tuvalet ihtiyacınızı testten hemen önce halletmeniz sizin için iyi olur, çünkü bir saate kadar monitöre bağlanma durumunda kalabilirsiniz. Test yarı oturur pozisyonda veya sol tarafa yatarken yapılır. Aslında, sol lateral pozisyon dolaşım ve sindirimi destekler. Gebelik boyunca tercih edilen pozisyon olmalıdır.

İşlem sırasında bir teknisyen göbeğinize iki sensör bağlar: Biri bebeğinizin kalp atışlarını ve hareketlerini izler; diğeri de rahminizdeki kasılmaları. Kasılmalarınız kâğıt üzerinde kaydedilirken, teknisyen, bebeğinizin kalp atışlarını elektronik bir ekranda dinler ve izler.

Bebeğiniz hareket etmiyorsa, muhtemelen uyuyordur. Bebeğinizi uyandırmak için biraz su, meyve suyu veya soda içmeniz istenebilir ya da teknisyen bir zil sesiyle bebeğinizi uyandırmaya çalışabilir. Bazı durumlarda, bebeğin hareket ettiğini hissettiğinizde düğmeye basmanız istenir. Test genellikle 20 ila 60 dakika sürer.

Tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji ve tüp bebek sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle