Mikroenjeksiyon Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Mikroenjeksiyon tekniği ile döllenmenin gerçekleşme ihtimali diğer uygulamalara göre çok daha yüksektir. Bunun yanında sperm sayısı ve kalitesi daha az bulunan baba adaylarında, normal tüp bebek yöntemi aracılığıyla döllenmesi çok daha zor gerçekleşirken, infertilite yani kısırlık gibi durumlarda neredeyse hiç sağlanamıyor.

Prof. Dr. Ulun ULUĞ
Prof. Dr. Ulun ULUĞ tarafından yazıldı. 0 yorum 5500 görüntüleme

Mikroenjeksiyon Yönteminin Avantajları

Fakat mikroenjeksiyon tekniği sayesinde döllenme gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Azospermi yani meni örneğinde hiç sperm bulunamaması durumunda bu yöntem kullanılır. Bunun sebebi mikroenjeksiyon yönteminde tek bir spermin bile bulunması, döllenme için yeterli sayılabiliyor. Azospermi hastalarında menide sperm hiç olmadığı halde testisten ” Mikro TESE ” gibi tekniklerle bir kaç sperm hücresi elde edilebilmekte ve bu sayede mikroenjeksiyon yöntemiyle döllenme sağlanabilmektedir.

Mikroenjeksiyon

Başarısızlıkla sonuçlanan mikroenjeksiyon yöntemi tekrar uygulanabilir mi?

Mikroenjeksiyon tüp bebek tedavi yöntemi istenildiği kadar uygulanabilir. Bu konuda belirli bir sınırlama yoktur. 6 kere denenmiş uygulamanın gebelik oranı bugünkü bilgilerimizle ortalama % 80 civarındadır. Yani tekrarlanabiliyor olması ve 6 denemenin sonuncunda başarı oranının hala yüksek olması, tedavi imkânın ne derecede olduğunu açıkça gösteriyor.

Geriye kalan % 20’lik kısımda bu ihtimal daha da azalıyor. Bu durumda teknolojinin sunduğu imkânlar maalesef sınırlı olmaktadır.

Başarısızla sonuçlanan ilk mikroenjeksiyon yönteminin hemen ardından, tekrar uygulanmasında bir olumsuzluk olduğunu söyleyemeyiz. Ama tedavi sırasında verilen ilaçlar sayesinde uyarılan yumurtalar üst seviyede çalışmaya zorlandığı için buna bağlı olarak da östrojen hormonunun yükselmesi de, doğal olarak vücutta bir karmaşa yaratıyor. Vücut kendini toplayana kadar yaklaşık 2-3 adet döneminden sonra tekrar tedavinin uygulanması önerilir.

Kişiye özel tüp bebek tedavisi, gebelik takibi, tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji,  tüp bebekgebelik ve üreme immünolojisi sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle