Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi

Günümüzde kısırlık sorunlarının %50’sinde erkek faktörü mevcuttur. Sperm sayı ve hareketliliğindeki yetersizlik ya da sorunlar kendiliğinden gebelik şansını oldukça düşürmektedir. Ancak son yıllarda geliştirilen ve oldukça umut vaat eden mikro çipli tüp bebek tedavisi birçok anne ve baba adayının bu arzularını gerçekleştirmesine yardım etmiştir. Mikroçip yöntemi, Harvard’da bir Türk bilim adamı tarafından geliştirilmiştir. Türkiye’de de git gide yaygınlaşan bu yöntem, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Prof. Dr. Ulun ULUĞ
Prof. Dr. Ulun ULUĞ tarafından yazıldı. 0 yorum 5593 görüntüleme

Mikroçipli tüp bebek tedavisi nedir?

Bütün uğraşılara rağmen, bir türlü bebeklerin sahibi olamamış, diğer yardımcı üreme yöntemlerini de uyguladıkları halde bu isteklerine kavuşamamış olan çiftlerin medet umdukları tüp bebek tedavisi, her geçen gün başka bir yenilik ile kendini bir kere daha göstermektedir.

Tüp bebek tedavisi, diğer yardımcı üreme yöntemleri ile mukayese edildiği zaman, daha yüksek oranda başarılı olduğu kabul edilmektedir. Tüp bebek tedavisinde, mikro akışkan çip teknolojisinin kullanılması ile beraber, yeni bir döneme imza atıldı. Bu yeni yöntem sayesinde, tüp bebek uygulamasını gerçekleştiren bütün tüp bebek merkezlerinde tam anlamı ile yaygınlaşamamış olsa dahi, bu yöntem ile beraber elde edilmiş olan hamilelik oranlarının artması ve sonucunda da sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi ile her merkezde uygulanmaya başlayacağı düşünülmektedir.

Çiftlerin çocuk sahibi olmayı istemeleri, bu tedavinin tüm evrelerinin çiftler açısından stresli geçmesinin etkisiyle, bu yeni yöntemin uygulanmasının tercih edilmesi çok ta zor olmayacaktır.

Mikroçipli tüp bebek tedavisi ne gibi avantaj sağlamaktadır?

Bu yeni yöntemin şuan için bilinen en önemli avantajı, erkek kısırlığının mevcut olması durumunda ve erkeğin sperm miktarının gereğinden daha az olması halinde, çiftlerde olan hamilelik elde etme oranını arttırmasıdır.

Bu gibi sorunlardan dolayı tüp bebek tedavisi ile hamilelik elde etmek isteyen çiftlerin, bu yöntemi uygulatmak istemesi halinde, sağlanması tahmin edilen başarı oranı daha yüksek olacaktır.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi ile beraber, hem hamileliğin gerçekleşmesi, hem de sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi daha kolay şekilde elde edilir.  Tüp bebek tedavisinden bebek sahibi olmak isteyen çiftler açısından, bu yöntemin bugünün teknolojisine uygun bir şekilde büyük bir desteği olacağı da kabul edilen bir durumdur.

Mikroçip yöntemi hakkında genel bilgiler

  1. Mikroçip yönteminin uygulanması ile beraber, gebelik oranlarında oldukça etkin bir artış görülmüştür. Mikro akışkan çip teknolojisi ile spermler arasından DNA yapısı en ideal olan spermleri seçmek mümkündür. Bu sayede de daha iyi embriyolar oluşturulabilmekte ve oldukça başarılı neticeler elde edilmektedir. Teknolojinin henüz yeni yeni yaygınlık kazanması sebebi ile her merkezde kullanım alanına sahip değildir. Fakat tüp bebek gelişimlerinden ve yeniliklerinden geri kalmayan merkezlerde, bu yöntem uygulanmaya başlamıştır.
  2. Mikroçipli tüp bebek tedavisi yöntemi ile sağlıklı spermlerin diğerlerinden ayırt edilmesi sağlanır. Sperm çipleri mikro kanalcıklardan meydana gelir. Mikro kanallar da iyi kalitedeki spermlerin seçimine yardım eder. Bu yöntem ile sağlıklı olmayan, DNA’sı ufak da olsa hasar görmüş her sperm bir bölümde toplanır. Diğer bölümde ise, kaliteli ve hasarsız olan sağlıklı spermler mikro kanallardan geçer ve orada toplanır. Dolayısı ile sağlıklı spermlerden oluşturulan embriyolarla daha yüksek gebelik sonuçları elde edilmiş olur. Kaliteli spermler ve yumurta hücresinin birleşmesi ve neticesinde döllenmesi ile, 5. Güne ulaşan blastokist embriyolar elde edilir. Gebelik şansı bu embriyolarla daha da üstlere taşınır.
  3. Mikroçip teknolojisi, tüp bebek tedavisi haricinde farklı branşlarda ve alanlarda da kullanılan bir yöntemdir. Mikroenjeksiyon yöntemi ile, sperm sayısı yetersiz olan hastaların da bebek sahibi olabilmesi mümkündür.  Ancak bütün çabalara ve imkanlara rağmen gebelik sağlanamamış, farklı üreme yöntemleri denenmiş ancak gene de gebe kalamamış çiftler için her geçen gün yeni bir teknik, yöntem geliştirilmeye çalışılıyor. Oldukça da başarılı olunuyor. Diğer yardımcı üreme tedavileri ile karşılaştırıldığında daha yüksek başarı oranına sahip olan tüp bebek tedavisinde mikro akışkan çip teknoloji, bu sorunlar için adeta bir devrim
  4. Tüp bebekte mikroçip uygulamasının en büyük avantajı erkek kısırlığı söz konusu ise, erkek adayının sperm sayısının az olması durumunda, çiftlerdeki hamilelik elde etme oranını arttırmasıdır. Bu gibi problemlerle tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin bu yöntemi tercih etmesi durumunda, başarı oranlarının daha yüksek olması kaçınılmazdır. Mikro çipli tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edilebilir, elde edilen gebeliklerde de bebekler oldukça sağlıklı olur. Çünkü spermler seçilirken en kaliteli ve en sağlıklı olanlar tercih edilmektedir. Bu yöntemin bu denli başarılı olmasındaki kaynak, spermler arasından DNA’sı en kaliteli olan spermleri kullanmaktır. Bu sayede oluşturulacak embriyoların da DNA yapısı oldukça kaliteli olacaktır. Bu sayede embriyo rahme daha kolay tutunur, gebelik sağlıklı bir şekilde gelişir.

Mikroçipli tüp bebek tedavisi nasıl uygulanmaktadır?

Tüp bebek tedavisinin uygulanacağı esnada, doğal yollardan veya diğer yardımcı üreme yöntemleri ile hamile kalamayan adayların, bebek sahibi olması için çok sayıda yöntem geliştirilmeye çalışılır. Mikroçipli tüp bebek tedavisinde de, ilk olarak kadına yumurta sayısını arttırmak için, yumurtalıkların uyarılmasını sağlayan bir tedavi uygulanır. Daha sonrasında, anne adayına çeşitli hormon ilaçları da uygulanır. Bu sayede 1 ay içerisinde istenilen miktarda yumurtanın sağlanması mümkün olur.

Bu yumurta hücreleri laboratuvar koşullarında, baba adayından alınmış olan sperm hücreleri ile döllendirilir. Bu sayede adaylarda hamilelik elde edilmeye çalışılır.  Bu adımlar, aynı klasik tüp bebek tedavisinde gerçekleştirilmiş olan adımlardır. Ancak embriyolar içinde kaliteli olan embriyoların seçilmemesi durumunda, hamileliğin elde edilme şansı da düşecektir.

Mikro çipli tüp bebek tedavisinde ise yüksek kaliteli embriyolar ile hamilelik şansı artar.  Geliştirilmiş sperm çipleri sayesinde de, hormonların oluşturmuş olduğu mikro kanalcıklarla vücudun kendi işleyişi birbirine benzetilmeye çalışılmıştır. Aynı bir süzgeç gibi sağlıklı ve kaliteli olan spermler diğerlerinden tek tek ayırt edilmektedir. Mikro kanalcıklarda bulunan bu sağlıklı spermler, farklı bir alanda toplanır. Mikroenjeksiyon yöntemi sayesinde ayırt edilmiş olan spermlerin yumurta hücresiyle döllendirilmesinin ardından, anne ve baba olmak isteyen adayların bu hayallerine kavuşma şansı da artar.

Kişiye özel tüp bebek tedavisi, gebelik takibi, tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji,  tüp bebekgebelik ve üreme immünolojisi sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle