İleri Evre Embriyo Seçimi NGS (Next Generation Sequencing)

Prof. Dr. Ulun ULUĞ
Prof. Dr. Ulun ULUĞ tarafından yazıldı. 0 yorum 5550 görüntüleme

İleri evre embriyo seçimi preimplantasyon genetik tanıda uygulanan bir teknolojidir. Normal insan kromozom yapısı 23 çift yapıdan oluşmaktadır. IVF tedavilerinde gebe kalamamanın en önemli nedeni embriyolardaki kromozom sayılarındaki bozukluk olarak kabul edilmektedir. Embriyoların şekilleri yani morfolojileri normal bile olsa kromozom sayıları problemli olmakta ve transfer edildiklerinde gebelik ile sonuçlanmamaktadır. Eskiden PGD yöntemiyle 5 ile 13 kromozoma bakılırken, NGS (Next Generation Sequencing) yöntemiyle tümü taranmaktadır. Bu testten geçmiş embriyolarda gebelik şansının %60 ve üzerinde olmaktadır. Bu yöntemin en önemli özelliği 5. Güne (blastokist) gelen embriyoların seçilmesidir.

NGS (Next Generation Sequencing), tekrarlayan IVF başarısızlıkları, 40 yaş üzeri kadınlar ve genetik geçişli rahatsızlığı olan hastalar için uygundur. 

Tüp bebek tedavisi, gebelik takibi, tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji,  tüp bebekgebelik ve üreme immünolojisi sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle