Gebelik ve Zika Virüs

gebelik ve zika virüsGebeliği sırasında Güney Amerika, Meksika, Orta ve Güney Afrika, Hindistan, Endonezya ve Filipinlere gidecek olanlara uyarı: Sivri sineklerden bulaştığı saptanan Zika adlı virus her 5 kişide bir enfeksiyona yol açmakta ve belirtileri hafif grip sempomları olmakta ve 1 hafta içersinde geçmektedir. Ancak özellikle gebelerde bebeğin kafa yapısında büyümeye engel olduğu tıbbi olarak ‘mikrosefali’ denilen bir anomaliye yol açar. Zika virusunun gebeliğin hangi döneminde bebeğe bulaştığı bilinmemekle beraber, doğum sırasında bulaşabileceği saptanmıştır. Son dönemde yaygınlaşan bu salgın için Dünya Sağlık Örgütü ikinci derecede alarm vermiştir. Henüz geliştirilmiş bir aşısı yoktur. Yukarıda bahsi geçen bölgelere henüz gebelerin seyahat etmesi yasaklanmamışsa da tıbben önerilmemektedir. Bu bölgelere seyahat etmek zorunda kalacak kişilerin özellikle sinek ısırıklarına karşı önlem alması gerekiyor. Zika virusu bulaştığı şüphesi olanların bol sıvı alması, ateş düşürücü ilaç kullanmaları ve sağlık kuruluşuna başvurmları gerekir. Virus tesbit edilen gebelerde seri ultrasonografik ölçümler tavsiye edilmektedir. Dünya genelinde virusun yayıldığı bölgelerin takip edilmesi seyahat planlayan gebeler için önemlidir.

Kişiye özel tüp bebek tedavisi, gebelik takibi, tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji,  tüp bebek, gebelik ve üreme immünolojisi sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Adres: Birgen İş Merkezi, Bağdat Cd. No:226/4, 34730 

Göztepe – Kadıköy / İstanbul

WhatsApp Danışma Hattı: 506  065 15 00

Muayenehane: 216 302 55 99

E-Mail: ulun@drulunulug.com

Mesajınız mı var?