Gebe Kalmayı Kolaylaştırıcı Yöntemlerle İlgili Şehir Efsaneleri

Gebelik planı yapan kadınların en önemli arzusu kısa sürede sonuca ulaşmaktır. Zaman uzadıkça da moralleri bozulmakta ve problem mi var diye endişe etmektedir. Çoğu zaman da kulaktan dolma bilgilerle beklentilere girmektedir. İşte size gebe kalmayı kolaylaştırdığını düşündüğünüz ama tıbben hiç anlamı olmayan şehir efsaneleri.

Prof. Dr. Ulun ULUĞ
Prof. Dr. Ulun ULUĞ tarafından yazıldı. 0 yorum 5898 görüntüleme

Doğum kontrol hapını uzun yıllar kullanmak, kısırlığa yol açar

Doğum kontrol haplarının mekanizması yumurtlamanın engellenmesidir. Hapı bıraktığınız zaman vücuttan atılımı birkaç gün içersinde olur ve birikme yapmaz. Vücuttan temizlenme sürecinin doğum kontrol hapını ne zandan beri kullanmanızla bağlantısı yoktur.

Yumurtlamayı engelleyen ilaç vücuttan atılınca kadındaki üreme sistemi tekrar çalışmaya başlar. Bazı kadınlarda 2 hafta içinde yumurtlama olmasına rağmen bazılarında 2 ay kadar olabilir.

Eğer hap kullanmadan önce de adet düzensizliğiniz varsa, yumurtlama fonksiyonlarında zaten problem var demektir. İlacı bırakınca adetler düzensiz olmaya devam edebilir.

Eğer doğum kontrol hapını çok uzun yıllar kullanıyorsanız, yaşla birlikte doğal olan yumurtalık rezervinde azalma olabileceğini de unutmamanız gerekir.

Cinsel birleşmedeki pozisyonlar gebe kalmayı etkiler

Önemli olan spermin rahim ağzına en kısa sürede gelmesidir ve pozisyonların bunun üzerine bir etkisi yoktur. Cinsel birleşme pozisyonları ve gebelik arasındaki bağlantıyı açıklayan herhangi bir bilimsel çalışma da yoktur.

Cinsel ilişkiden sonra bacakları yukarı kaldırmak gebelik şansını artırır İlişki sonrası vajendeki spermler çok seri bir şekilde rahim ağzına yüzmeye başladıklarından dolayı sırt üstü yatmak veya bacakların kaldırılmasının bir faydası olmamaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalar tüp bebek tedavilerinde bile embriyo transferi yapıldıktan sonra 5 dakikadan az istirahatin yeterli olduğunu göstermiştir.

Öksürük şurubu kullanmak gebelik şansını artırır

Bazı öksürük şuruplarında buluna guanfesin adlı madde balgamı incelterek öksürük gidermektedir. Buradan yola çıkarak rahim ağzındaki salgıların da inceleceği ve spermin geçişinin kolaylaşacağı düşünülmüştür. Yapılan araştırmalarda ise böyle bir etkiye rastlanmamıştır. Ayrıca bu tip ilaçları kullanmak gereksiz yere sağlığı bozabileceği gibi üreme fonksiyonunuzu da tehlikeye sokabilir.

Her gün cinsel birleşme olması gebelik şansını artırır

Gebe kalmayı düşünen çiftlerin en çok merak ettikleri riskli dönemin ne zaman olduğudur. Spermin ömrünün 3 gün ve yumurtanın ömrünün 2 gün sürdüğünü düşünecek olursak yumurtama zamanındaki 5 günlük dönem hamile kalma potansiyelinin yüksek olduğu zamandır. Bu bağlamda her gün yerine gün aşırı (48 saatte bir) cinsel ilişki gebe kalma şansını daha fazla artırabilir.

Düzgün adet döngüsü olan kadınlarda yumurtlamanın olduğu gün hesaplanması şu şekilde olur. En son adet gördüğünü günden 14 gün öncesine dönecek olursanız yumurtladığınız günü bulmuş olursunuz.

Kişiye özel tüp bebek tedavisi, gebelik takibi, tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji,  tüp bebekgebelik ve üreme immünolojisi sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle