Yumurta (Oosit) Dondurma Nedir?

Yumurta (Oosit) dondurma, embriyo ve sperm dondurma nerdeyse 35 yıldır başarıyla uygulanırken, yumurta dondurma diğerleri kadar başarılı sonuçlar vermiyordu ve geçtiğimiz yıllara kadar kadınlarda yumurta dondurma deneysel bir tedavi olarak kabul edilmekteydi.

Prof. Dr. Ulun ULUĞ
Prof. Dr. Ulun ULUĞ tarafından yazıldı. 0 yorum 5518 görüntüleme
Yumurta (Oosit) Dondurma

Buradaki en önemli problem kadın yumurtasının yani oositin genetik olarak sabit halde olmamasıydı. Yumurtlama sırasında ve sonrasında oosit genetik olarak bir dizi değişiklik geçirdiği için dondurma ve çözdürme işlemi sırasında hasar görmekteydi. Son yıllardaki teknolojideki gelişmeler hızlı çözdürme vitrifikasyon dediğimiz yönteminin başarıyla uygulanmasını sağlamıştır. Neredeyse dondurulan oositlerin %90’nından fazlası canlı olarak çözülmektedir.

Oosit dondurma özellikle çeşitli sağlık sorunları, örneğin kanser tanısı alma,cerrahi girişim geçirme gibi, nedeniyle üreme potansiyelleri tehlikeye girecek kadınlarda alternatif olarak önerilmektedir. Ülkemizde de bu tip endikasyonlardan dolayı bekar kadınların yumurta dondurması kanunen uygun görülmüştür. Ayrıca modern dünya şartları gereği kadınlardaki evlenme ve çocuk doğurma yaş ortalaması arttığı için üretkenlik potansiyeli azalmış hastaya daha fazla rastlanmaktadır. Bu yüzden kariyer planlaması yapan kadınlar şartlar gereği yumurta dondurma işlemini tercih edebilirler.

Dondurulmuş yumurtalarla elde edilmiş gebeliklerde doğumsal anomalinin diğer tüp bebeklere göre artmadığı gösterilmiştir. Laboratuvar olanaklarının ve tecrübenin iyi olduğu merkezlerde oosit dondurma kadınlar için ikinci bir seçenektir.

Yumurta (Oosit) dondurma nedir, tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji ve tüp bebek sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle