Başlığa tıklayarak istediğiniz makaleye gidebilirsiniz

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi dendiğinde insanların aklına bebeklerin laboratuvar tüplerinin içinde geliştiği zannedilir. Doğrusunu söylemek gerekirse tüp bebek tedavilerinde tüp aparatı çok da fazla kullanılmamaktadır. Daha çok Petri tabağı dediğimiz özel hazırlanmış embriyo toksik olmayan steril saydam ufak kare şeklinde tabaklar kullanmaktayız. Tüp bebek tedavisin asıl ismi in vitro fertilizasyon kısaca IVF olarak bilinmektedir. Türkçe anlamı laboratuvarda döllenme yapılmasıdır. Bu bölümde aşağıdaki başlıklarsa daha detaylı okuyacağınız gibi tüp bebek tedavisinde kullandığımız işlemler ve yeni teknolojik gelişmelere bulunmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp bebek tedavisinde insan üreme hücrelerinin ki bunlar kadında yumurta erkekte spermin laboratuvar koşullarında döllenip embriyo elde edilmesi uygulanmaktadır. Embriyo hayatın erken safhasındaki cenindir. Döllenme sonrası oluşan zigot bölünecek çoğalır. Bu çoğalma ilk 3 gün hep 2 kat artış şeklinde gelişir. Örneğin 3 günlük embriyo 8 hücreli gibidir. Üçüncü günden sonra hücre çoğalması eksponensiyal olur yani 4 günlük embriyo yüze yakın hücre ihtiva ederken 5. Güne gelindiğinde binler civarında hücre olmaktadır.

Tüp bebek laboratuvar koşullarında işte bu sperm ile döllenmiş yumurta takip edilerek büyütülür ve son aşamada rahme embriyo transfer edilir.

Tüp Bebek Tedavisi - Prof. Dr. Ulun Uluğ

Tüp bebek tedavisinde sırayla kadında yumurtalıklar uyarılarak normalde bie tane gelişen yumurta sayısının daha fazla olması sağlanır. Tüp bebek tedavisinin bu kısmına Ovülasyon indüksiyonu veya yumurtlamayı artırıcı tedavi denmektedir. Daha fazla yumurta gelişmesi için kadınlara hormon veya benzeri ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar genellikle iğne tarzında olup cilt altına yapılan enjeksiyonlar şeklindendir. Ovülasyon indüksiyon yaklaşık 9 ile 14 gün arasında sürmektedir. Bu dönemkadının adet periyoduyla başlamaktadır. Tedavinin bu safhasında ultrasonografi ile yumurtalıkların uyarılması takip edilip büyüyen yumurtaların sayısı ve boyutları izlenir. Istenilen sayıda ve büyüklükte yumurtalar büyüdüğünde yumurta toplama safhasına geçillir.

Ovülasyon İndüksiyonu Dönemi

Ovülasyon indüksiyonu döneminde hasta yaklaşık 3 ile 5 kez muayene olmaya gider. Kontrollerin hangi sıklıkta olacağı yumurtaların büyüme özelliğine bağlı olarak değişebilmektedir. Normal fizyolojiden daha farklı bir senaryo olduğu için Ovülasyon indüksiyonu veya yumurta büyütme yöntemi tüp bebek tedavisinin en önemli safhasıdır ve hekimlik açısından tecrübe ve bilgi gerektirir. Hatta bu dönemde ilaçların uygulanacağı saatler bile önemlidir ve doz atlanması veya yanlış yapılması tedavi sonuçlarını etkiler. Bu yüzden kliniğimizde ilaç tariflerine özellikle dikkat edilmekte ve ilaçların nasıl uygulanacağı uzman hemşirelerimiz tarafından zaman ayrılarak hastalarımıza anlatılmakta ve öğretilmektedir . Ovülasyon indüksiyonu için halk arasında tüp bebek protokolü olarak bilinir, onlarca farklı method vardır. İlaçların kullanılış dozu şekli farklı kombinasyonların yapılması ve hatta başlangıç günleri protokolden protokole değişmektedir.

Ovülasyon indüksiyonun son aşaması yumurtaları çatlatmadır. Gelişmiş yumurtaları toplayabilmek için çatlatma iğnesi adı verilen ilaçlar uygulanır. Bu aşama çok kritiktir eğer yanlış doz veya yanlış saatte çatlatma iğnesi yapılacak olursa bütün tedavi tehlikeye girer ve iptal edilebilir. Yumurta çatlatma iğnesi ne daha önce ne de daha sonra uygulanmamalıdır. Çünkü erken uygulanırsa yumurtaların olgun olmadan elde edilmesi durumu olur. Geç uygulanırsa da yumurtalar çatladığı için yumurta bulunamaz veya aşırı olgun yumurta elde edilebilinir ki tedavide başarıyı azaltır.

Yumurta toplaması genel anestezi altında yapılır. Toplanan yumurtalar erkekden elde edilen spermler ile laboratuvarda özel bir mikroskop altında döllenir. Döllenmeden sonra gelişen embriyolar takip edilerek yaklaşık 3 ile 5 gün sonra rahme embriyo transferi yapılır. Bazı durumlarda embriyoların hepsi veya geri kalanlarına embriyo dondurma işlemi yapılır.

Tüp Bebek Tedavisi Sonu Süresi

Tüp bebek tedavisi sonucu, embriyo transferinden sonra 10 ile 12 gün sonra öğrenilmiş olunur.

Gebelik takibi, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji ve tüp bebek sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Makaleler

Kişiye Özel Tüp Bebek

Kişiye Özel Tüp Bebek​

Kişiye özel tüp bebek tedavisi ile birçok çiftin tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları son bulmaktadır. Bu süreçte çiftler alanında uzman bir hekime danışarak bu konuda destek almalıdırlar.

Yumurta Toplama

Yumurta Toplama​

Yumurta toplama işlemi tüp bebek tedavisinde transfer öncesi neredeyse son aşamadır. Bu süreç öncesinde doktorun belirlediği dozda yumurtaların gelişmesi için belli bir süre bu ilaçlar kullanılır. Kadının rezervindeki yumurtalar istenen büyüklüğe ulaştıktan sonra yine doktorun belirlediği uygun dozda yumurtaların çatlamasına yardımcı iğne yapılır ve 34 ila 36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır.

Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu

ovaryan stimülasyon

Tüp bebek tedavisinde de her tedavide olduğu gibi bazı olumsuzluklar komplikasyonlar gelişebilmektedir. Yumurtalıkların aşırı uyarılması (ovaryan hiperstimülasyon sendromu-OHSS) durumu da tüp bebek tedavisinin en sık karşılaşılan komplikasyonlardandır. Bu sorunun meydana gelmesindeki en büyük neden yumurtalıkların gereğinden fazla ilaca maruz kalmasıdır.

Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

histeroskopi nedir

Erkeğe bağlı kısırlık nedenlerinde mikroenjeksiyon yöntemi bir devrim niteliğindedir. Bu yöntem sayesinde menide sperm hücresi olmayan, sperminde şekil bozukluğu olan, yetersiz spermi olan ya da sperm hareketliliği az olan erkekler de baba olabilmektedirler.

Embriyoda Genetik Tanı (PGT - PGD)

genetik tanı - pgt

Bu yöntem sayesinde bebeğin henüz 7-8 hücreli bir embriyo halindeyken kromozom incelenmesi sayesinde sağlığının ne durumda olduğunu tespit etmek mümkündür. Böylece bu yöntem sayesinde genetik sorunlu olan hastalıklı bir embriyonun rahim içerisinde yerleşmesi ve sağlıksız bir bebek oluşması baştan önlenebilmektedir.

Embriyo Transferi Nedir?

Embriyo Transferi Nedir?​

Tüp bebek tedavisinin son işlem aşamasıdır. Bu nedenle de embriyo transferi için başarı oranını ciddi derecede yükselten etken olduğunu söylemek mümkün. Bu olasılık düşünüldüğünde de çiftler tüp bebek tedavisine başlamadan önce işlem için tercih edecekleri merkezin başarı oranını, doktorun tecrübesini ve sağlıklı doğum oranını çok iyi araştırarak seçim yapmalıdır.

Gebelik Aşısı (RIU)

Gebelik Aşısı (RIU)​

Gebelik aşısının temel amacı aslında rahim için zarının uyarılarak embriyonun daha kolay tutunmasını sağlamaktır. Tedavi sırasında iyi kalitede embriyo elde edilmesi ve seçilmesine rağmen gebelik elde edilemediği durumlarda, rahim içi zarının kalınlığının embriyonun tutunması için gerekli kalınlığa ulaşması için gebelik aşısı kullanılır.

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıkları

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıkları​

Daha önce uygulanan 3 tüp bebek uygulamasında iyi kalitedeki embriyo elde edilip transfer edilmesine rağmen gebelik elde edilememesi. Ya da toplamda 10 ve daha fazla sayıda embriyo transfer edildiği halde gebelik oluşmaması ‘Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları’ olarak adlandırılır.

Yumurta Rejüvenasyon Tedavisi

Yumurta Rejüvenasyon Tedavisi​

 Son yıllarda tüp bebek tedavisi uyguladığımız hasta sayısı artmaktadır. Bu artışın bir çok nedeni vardır.Bu nedenlerden bir tanesi ise ilk çocuk doğurma yaşının kadınlarda gittikçe yükselmesidir. Modern hayatla birlikte bireylerde evlenme yaşı da artmaktadır.
Erkeklerde çok bariz olmamakla beraber kadınlarda yaş ilerledikçe üreme potansiyeli azalmaktadır. Potansiyelin azaldığının en önemli göstergesi yumurtalıklar içindeki yumurta üreme hücrelerinin kaybolmasıdır.

Aşılama Yöntemi (IUI)

Aşılama Yöntemi (IUI)​

Kısırlık (infertilite) problemi yaşayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden biri olan aşılama yöntemi (IUI) tedavisi cinsel ilişki dışında gerçekleşen bir yöntemdir. Erkeğin spermleri alınarak, yumurtlama döneminde ki kadının rahmine iğneler yardımıyla direkt olarak bırakılması işlemidir.

Doğal Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Doğal Tüp Bebek Tedavisi Nedir?​

Doğal tüp bebek tedavisi kadının doğal adet döngüsünde herhangidir uyarıcı kullanmadan gelişen yumurtayı alarak mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenmesi işlemidir.
Yardımcı üreme teknikleri ülkemizde uzun yıllardır uygulanarak doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için umut olmaktadır.

İmmünolojik İnfertilite

İmmünolojik İnfertilite​

Bağışıklık Sistemi  bozukluğu yani İmmünolojik bazı faktörler, bir kadının sağlıklı hamilelik sürecini etkileyebilir. Stres ve beslenme faktörleri, annenin gebeliğe karşı bağışıklık sisteminin olumsuz etkileyebilmektedir. Bağışıklık sisteminin bozulmasında bazen olumsuzluklara neden olmaktadır. Düşük de bu olumsuz durumlardan biridir.

Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi

Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi​

Mikroçip yönteminin uygulanması ile beraber, gebelik oranlarında oldukça etkin bir artış görülmüştür. Mikro akışkan çip teknolojisi ile spermler arasından DNA yapısı en ideal olan spermleri seçmek mümkündür. Bu sayede de daha iyi embriyolar oluşturulabilmekte ve oldukça başarılı neticeler elde edilmektedir. 

Tüp Bebek Tedavisinde IMSI

Tüp Bebek Tedavisinde IMSI​

Spermlerdeki vakuoller standart mikroenjeksiyon mikroskobundaki 300 kat büyütmeyle saptanmazlar. Yaklaşık 14 yıl kadar önce İsrailli bilim adamı Bartoov özel bir mercek ve bilgisayar programı geliştirerek spermleri 2500 ile 6000 kat daha fazla büyüterek gözlemlemiş ve sperm başında vakuol olmadığında gebelik sonuçlarının daha iyi olduğunu iddia etmiştir.  “Inter Cytoplasmic Magnified Sperm Injection” yani IMSI adı verilen bu yöntem son zamanlarda oldukça popüler laboratura tekniğidir.

Azalmış Yumurtalık Rezervinde PRP Uygulaması

prp-tedavisi

PRP (plasma rich platelet), kanımızdaki serumun bazı işlemlerden geçtikten sonra trombosit dediğimiz pıhtılaşmada rol oynayan hücrelerden zengin bir sıvıdır. PRP sadece trombosit ihtiva etmez aynı zamanda bir çok büyüme faktörü de içermektedir. PRP içindeki büyüme faktörleri hücre çoğalmasına veya mevcut hücrelerin olgunlaşmasına neden olmaktadır. Tıp’da bir çok dalda kullanılmakta ve dokularda rejenerasyon sağlamaktadır.

Ovülasyon İndüksiyonu

Ovülasyon İndüksiyonu

Tüp bebek tedavileri, yumurtlama artırıcı tedaviler amaçlamaktadır. Yumurta sayısının fazla olması gelişecek embriyo seçiminde faydalı olmaktadır. Aşağıda yazdığım protokollerin hepsinin hasta özelliklerine göre tercih edilme olasılıkları vardır. Netice itibarıyla standart bir tedavi protokolü değil hastaya özgün kişisel protokol uygulamak faydalı olmaktadır. 

İntralipid Serum Tedavisi

İntralipid Serum Tedavisi​

Tüp bebek tedavilerinde kaliteli embriyo vermemize rağmen ve anne adayında herhangi bir problem görmemize rağmen baz durumlarda gebelik gelişmemektedir. tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarındaki en önemli nedenlerden biri de bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Rahim dokusunda veya vücudun genelinde artmış olan bir bağışıklık transfer edilen embriyonun hamile kalma olasılığını azaltmaktadır. 

Tüp Bebek Uygulamasında Glutatyon Tedavisi

Glutatyon Nedir?​

Mitokondri hücre içerisinde bulunan bir organeldir. Nasıl hareket edip günlük hayatımızı idame ettirmek için enerjiye ihtiyacımız varsa hücrelerin de fonksiyonlarını yerine getirmesi için enerjiye ihtiyaçları vardır. 

Yumurta Toplama

Yumurta Toplama​

Yumurta toplama işlemi tüp bebek tedavisinde transfer öncesi neredeyse son aşamadır. Bu süreç öncesinde doktorun belirlediği dozda yumurtaların gelişmesi için belli bir süre bu ilaçlar kullanılır.

Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

Mikroenjeksiyon Yöntemi Nedir

Erkeğe bağlı kısırlık nedenlerinde mikroenjeksiyon yöntemi bir devrim niteliğindedir. Bu yöntem sayesinde menide sperm hücresi olmayan, sperminde şekil bozukluğu olan, yetersiz spermi olan ya da sperm hareketliliği az olan erkekler de baba olabilmektedirler

Embriyoda Genetik Tanı (PGT - PGD)

genetik tanı - pgt

Gelişen tıp teknolojisine en güzel örneklerden biri, henüz gebelik oluşmadan önce bebeğin sağlığının belirlenmesini sağlayan “embriyoda genetik tanı” yöntemidir.

Embriyo Transferi Nedir?

Embriyo Transferi Nedir?​

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını önemli derecede etkileyen birçok faktör söz konusudur. Bu faktörlerin en önemlilerimden biride embriyo transferi ve işlem sürecidir.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı?

Tüp bebek tedavisine ne zaman başlanmalı?

Tüp bebek tedavisine ne zaman başlanmalı sorusu çiftlerin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Doktorunuzla ilk görüşme ve muayenenizi gerçekleştirdikten sonra hekiminizin size uygun gördüğü tedavi programına göre tedaviye başlanır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kök Hücre Uygulaması

Tüp bebek tedavisinde kök hücre uygulaması

Tıbbın uzun yıllardan beri üzerinde durduğu temel bilimler bazında çok fazla çalışmanın yapıldığı bir alan kök hücre üretilmesi ve hastalıkların tedavisinde kullanılması. Özellikle son yıllarda plastik cerrahi ve ortopedi alanlarında klinik olarak uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Aşamaları

ikili tarama testi

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin ilk düşünmeleri gereken konu doktor seçimidir. Öncelikle bu konuda uzman ve deneyimli bir doktor seçmek gerekir. 

Erken yumurtalık yetmezliği ve azalmış yumurtalık rezervinde tüp bebek tedavisi öncesi önerilen uygulamalar

önerilen tüp bebek uygulamaları

Son yıllarda tüp bebek tedavisi için başvuru yapan çiftlerin önemli bir kısmında erken yumurtalık yetmezliği veya azalmış yumurtalık rezervi tanısı bulunmaktadır.

Yumurtalık içi PRP Hazırlanması ve Enjeksiyonu

Yumurtalık içi PRP Hazırlanması

Rahim tabakasının belli bir kalınlıkta olması gebeliğin gerçekleşmesi için oldukça önemlidir. Genellikle transfer gününde endometrium dediğimiz rahim tabakasının yedi milim ve üstünde olması istenmektedir. 

Tüp Bebek İlaçları Kilo Yapar Mı?

Tüp Bebek İlaçları Kilo Yapar Mı

Çiftler genellikle tüp bebek tedavilerinden faydalanırken kilo alımı ile hiçbir ilgisi olmadığını düşünmeye meyillidirler. Ama gerçek şu ki, kilo ve infertilite tedavileri arasında açık bir bağlantı var. 

Kısırlığı Önlemenin 10 Yolu

kısırlığı önlemenin 10 yolu

Tüp bebek tedavilerine başvuran çiftlerin çoğunda görünen infertilite yani kısırlık durumunun, açıkçası başarı konusunda pek tehlike arz ettiğini söyleyemeyiz. Gelişen teknoloji sayesinde çocuk sahibi olamayan çiftlerin bu sorunlarına yönelik tedavi yöntemleriyle başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

tüp bebek tedavi aşamaları

Tüp bebek aşamaları çoğunlukla 5 aşama ile anlatılmaktadır. Bu aşamalar, çeşitli kaynaklarda farklı olarak verilebilse de, her merkezde yapılan tedavi aşamaları standarttır. 

Aşılama Tedavisinden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

aşılama tedavisinden önce

Aşılama yöntemi, erkekten alınan spermlerin laboratuar koşullarında hazırlanması ve ardından kadının rahmine bırakılması uygulamasıdır.

Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi

Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi​

Aşılama yöntemi, erkekten alınan spermlerin laboratuar koşullarında hazırlanması ve ardından kadının rahmine bırakılması uygulamasıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer

Tüp bebek tedavisinde adaylara uygulanan yöntemler, 2 değişik grup içerisinde inceleme altına alınır. 

Çalışan Kadınlar İçin Özel Tüp Bebek Programı

Çalışan Kadınlar İçin Özel Tüp Bebek Programı

Tedavi sırasında iş vereninizin veya amirinizin stresini de yaşamayın.

Tüp Bebek İle Normal Gebelik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tüp Bebek İle Normal Gebelik Arasındaki Farklar

Tüp bebek tedavisinde kadın ve erkekten alınan üreme hücreleri vücut dışında bir laboratuarda birleştirilir ve döllendirilir.

Tüp Bebek Tedavisi Can Yakar mı?

Tüp Bebek Tedavisi Can Yakar mı

Bu tedavi yöntemi, anne ve baba adaylarına herhangi bir acı hissi vermeyen ve yan etkilere neden olmayan bir tedavi yöntemidir. Ancak psikolojik destek arayan çiftler için, biraz yıpratıcı etkiye neden olabilir. 

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır

Tüp bebek tedavisinin kimlere uygulanabileceğiyle ilgili aklınıza takılan tüm sorulara burada cevap bulabilirsiniz. 

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranları

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranları

Tüp bebek tedavisinde, tedavi merkezinin anne adayına uygulamış olduğu yöntemlerin, bebek bakımı başarısının, deneyimli personelinin etkisi oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen 10 Yanlış

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen 10 Yanlış
  • Tüp bebek zor ve ağrılı bir tedavi yöntem midir?
  • Tüp bebekte başkalarının spermi veya yumurtası kullanılabilir veya karışabilir mi?
  • Tüp bebekte ikinci denemelerde daha mı çok başarı elde edilir?

Mikro TESE İşlemi Ne Kadar Sürer?

mikro tese işlemi

Mikro tese işlemi, testis kanallarının tek tek incelerek toplanma işlemi yaklaşık 2 saat kadar sürmektedir.

Mikroenjeksiyon Yöntemine Hangi Durumlarda Başvurulur?

Glutatyon Nedir?​

Mikroenjeksiyon yöntemine başvurulması gereken durumların hangileri olduğunu makalemizden okuyabilirsiniz.

Mikroenjeksiyon Yönteminin Aşamaları Nelerdir?

Mikroenjeksiyon Yöntemi Nedir

Genel olarak mikroenjeksiyon tedavi yönteminde, adet başlangıcının 2. veya 3. Gününde başlanır.

Mikroenjeksiyon Yönteminin Avantajları Nelerdir?

mikroenjeksiyon avantajlar

Mikroenjeksiyon tekniği ile döllenmenin gerçekleşme ihtimali diğer uygulamalara göre çok daha yüksektir.

Tüp Bebek Tedavisinde Bilinmesi Gereken 10 Detay

tüp bebek tedavisinde bilinmesi gerekenler

Kadının yaşı, tüp bebek tedavisinde oldukça yeri olan bir faktördür. Yaşı 35 ten küçük olan çiftin özgeçmişleri ve aile geçmişlerinde, bu konu ile ilgili herhangi bir riski bulunmuyor ise 1 yıl boyunca yapılan korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiden sonra dahi hamilelik elde edilemediyse, vakit kaybetmeden doktor ile görüşmek gerekir. 

İleri Evre Embriyo Seçimi (Array CGH)

riu tedavisi

İleri evre embriyo seçimi preimplantasyon genetik tanıda uygulanan bir teknolojidir. Normal insan kromozom yapısı 23 çift yapıdan oluşmaktadır. IVF tedavilerinde gebe kalamamanın en önemli nedeni embriyolardaki kromozom sayılarındaki bozukluk olarak kabul edilmektedir.

Rahim İçi Uyarıcı (RIU) Tedavi

İleri evre embriyo seçimi preimplantasyon genetik tanıda uygulanan bir teknolojidir. Normal insan kromozom yapısı 23 çift yapıdan oluşmaktadır. IVF tedavilerinde gebe kalamamanın en önemli nedeni embriyolardaki kromozom sayılarındaki bozukluk olarak kabul edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavilerinde Büyüme Hormonu (Growth Hormone) Tedavisi

Vücudumuzda büyüme hormonunun (growth hormone) bir çok görevi vardır. Sanılanın aksine büyüme hormonu sadece çocukluk çağı için önemli değil yetişkinlik döneminde de hücresel etkileri vardır. 

İletişim

Adres: Birgen İş Merkezi, Bağdat Cd. No:226/4, 34730 

Göztepe – Kadıköy / İstanbul

WhatsApp Danışma Hattı: 506  065 15 00

Muayenehane: 216 302 55 99

E-Mail: ulun@drulunulug.com

Mesajınız mı var?