Rahim Ağzı Kanser Taraması

Rahim ağzı kanseri, rahim ağzında serviks adı verilen bir kanser çeşididir. Human Papilloma Virüsü olarak açılan HPV, rahim ağzında kanser oluşumuna sebebiyet vermektedir. HPV kadın ve erkeklerde fark etmeksizin genital bölgede siğillere neden olmaktadır. Ayrıca kadınlarda rahim ağzı kanserinin oluşmasına neden olmaktadır. Genital siğillere sahip kişilerde her zaman rahim ağzı kanserine rastlanılmaz fakat rahim ağzı kanserine genital siğillere de neden olan HPV virüsü neden olur. Rahim ağzı kanseri taraması önemlidir ve HPV virüsünü taşıyanlar mutlaka PAP-SMEAR taramasını yaptırmalıdır.

Prof. Dr. Ulun ULUĞ
Prof. Dr. Ulun ULUĞ tarafından yazıldı. 0 yorum 5450 görüntüleme
Smear Testi

Servikal Smear Kimden, Ne Zaman ve Nasıl Alınmalıdır?

Rahim ağzı kanseri taraması işleminde, Smear alınırken; hasta en az iki gün cinsel perhizde bulunmuş (cinsel ilişkiye girmemiş), vagen yıkanmamış, vajinal tedavi uygulanmamış ve muayene dahil tüm jinekolojik girişimlerin (endoservikal kültür hariç) yapılmamış olması gerekmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Taraması Başlangıcı

Smear taramasının başlangıcı 21 yaşından sonra olmalıdır. Daha önce yapılmamasındaki amaç; Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonlarındaki kendiliğinden gerilemesinin söz konusu olmasıdır, böylece kendiliğinden gerileyecek kişilerde lüzumsuz tetkik ve tedavi önlenmiş olacaktır.

Tarama Aralıkları

Servikal smear tarama aralıklarının 21-29 yaş aralığında 3 yılda bir olması yeterlidir. Daha sık alınması rahim ağzı kanserine karşı korunma ihtimalini artırmaz. 30-65 yaş arasında ise Pap smear tek başına yapılıyorsa yine 3 yılda bir, HPV testi ile birlikte yapılıyorsa 5 yılda bir tarama yapılması yeterlidir. HPV testi ile birlikte Pap smear taraması kansere karşı korunmada daha duyarlıdır.

Anne karnında DES’e maruz kalmış olanlar, HIV pozitif olanlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi alanlar (kemoterapi ve kronik kortikosteroid tedavi de dahil) tarama kesilme kriterleri sağlanıncaya kadar düzenli aralıklarla taranmalıdır.

Taramanın Kesilmesi

Rahim ağzı kanseri taraması sonlanmasının 65 yaş olması konusunda tüm otoriteler fikir birliğine varmıştır. Daha ileri yaşlarda smear taraması gereksizdir.

Serviks kanseri, anne karnında DES’e maruz kalma durumunda veya immünsüpressif tedavi (HIV pozitif kişiler dahil) alanlarda iyi sağlık koşulları olana kadar yılda bir olacak şekilde devam edilmelidir.

Diğer jinekolojik nedenlerle rahimi alınmış kişilerde (CIN II ve III varlığı benign kabul edilmemektedir) takipte vaginal sitolojinin yeri yoktur. Rahim ağzının alınmadığı histerektomi ameliyatlı kişilerde ameliyat olmamış bir bireyde uygulanacak olan rehber geçerlidir. CIN II ve III nedeniyle rahimi alınmış kişilerde; doktor tarafından görülen üç normal sitoloji ve son 10 yılda anormal/pozitif sitoloji yokluğunda tarama kesilmelidir.

Gebelerde Rahim Ağzı Kanseri Taraması

Gebelerde tarama ilk üç ayda yapılmalıdır. İlk üç ayda yapılan smear almanın düşük veya bebek ölümüne yol açmadığı kesindir. Ancak leke tarzı kanama olabilir.

Rahim ağzı kanseri taraması, tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji ve tüp bebek sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle