Menepoz Nedir?

Özellikle ileri yaşlardaki kadınları endişelendiren menopoz nedir? Belirtileri nelerdir? Menopoz dönemi hakkında bilmek isteyeceğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

Prof. Dr. Ulun ULUĞ
Prof. Dr. Ulun ULUĞ tarafından yazıldı. 0 yorum 5549 görüntüleme

Menopoz nedir, belirtileri nelerdir?

İleri yaş kadınların en korkulu rüyalarından olan, genellikle 45 - 55 yaş arasında görülen menopoz nedir? Belirtileri nelerdir? Birçok sorunu da beraberinde getiren bu durum, bütün kadınlar tarafından endişeyle karşılanıyor.

Menopoz nedir?

Bu soruya cevap vermek için öncelikle menopozun ne olmadığına açıklık getirelim. Kadınlarda yaşlılık döneminde ortaya çıkar evet ama asla bir yaşlılık belirtisi değildir. Daha çok olgunluk dönemi olarak adlandırılması gereken menopoz, adet döneminde meydana gelen kanamanın tükendiğini gösterir. Bu dönemlerde yumurtalıklarda östrojen hormonu işlevini azaltır ve kısa bir süre sonra da tamamen durur. Menopoz çoğu zaman depresyonla karıştırılabilir. Bu yüzden uzun adet kesintileri yaşayan 35 yaş üstü kadınların, sonradan oluşabilecek problemlere karşı mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir. Aynı zamanda 35 yaş üstü kadınlar detaylı bir araştırma içine girmeli, gerekirse doktora danışmalıdır. Önceden konu hakkında bilinçli olma, bu dönemde yaşanabilecek problemlerin üstesinden gelme konusunda yardımcı olacaktır.

Kaç yaşından itibaren görülür?

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 45 yaş üstü grubu kapsıyor. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, yaş ülkeden ülkeye değişim gösteriyor bu da menopoz yaşının kalıtımsal olabileceğini gösteriyor. Öte yandan eğer 35 yaş altı kadınlarda adet kesilmesi yaşanıyorsa, buna erken menopoz dönemi deniyor. 35 yaşından evvel yaşanabildiği gibi bazı durumlarda 55 yaşından sonra da ortaya çıkabiliyor. Uzmanlar 55 yaş üstü kadınlarda yaşanan menopoz dönemlerinin rahim kanserine kapı açabileceğini dile getiriyor.

Menopoz Belirtileri

Dengesiz ve ağrılı geçen adet dönemleri, başlangıç olarak kabul edilebilir. Çünkü düşen östrojen sayesinde vücutta birtakım değişiklikler meydana gelir. Bazı kadınlarda sadece adet kesilmesi görülürken, bazı kadınlarda bunun yanında başka belirtiler de görülür. 45 yaşını aşan kadınlar, bu belirtilerin üzerinde psikolojik nedenler aramadan önce doktora danışmakta fayda var. Çünkü bu tip belirtiler kalp hastalıklarına yol açabilir.

Başlıca belirtileri: Sıcak basması, uykusuzluk, çarpıntı, sinir, unutkanlık, yorgunluk, eklem ağrısı, ani duygu değişimleri, vajinal kuruluk, cinsel ilişkide ağrı, konstantrasyon bozuklukları

Cinselliğe Etkileri

Vücut değişimleri sebebiyle cinsel organında atrofik değişimler olabilir. Bu değişimler yüzünden cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanama şikayetleri görülebilir. Fakat bu şikayetler doktora danışıldığı takdirde tedavi edilebilir.

Kadının cinsel hayatında yaşanan değişimler

  • İlişki sırasında ağrı
  • Vajinada kuruluk
  • Orgazm yaşamada zorluk
  • Genital bölgede duyarlılığın azalması
  • Cinsel istekte azalma

Bu dönemde gerçekleşen değişikliklerin asıl sebebi azalan östrojen hormonudur.

Rahim Kanserine Dikkat!

Vücudun değişen yapısıyla, bazı hastalıklar beraberinde gelebilir. Bu yüzden bu dönemdeki kadınlar oluşabilecek hastalıklara karşı mutlaka 6 ayda bir jinekolojik muayene yaptırmalı ve yıl da bir kez de olsa smear, mammografi ve hormonal testleri aksatmamalıdır.

Genital enfeksiyonlar, tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri, ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji ve tüp bebek sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle