İntralipid Serum Tedavisi

Tüp bebek tedavilerinde kaliteli embriyo vermemize rağmen ve anne adayında herhangi bir problem görmemize rağmen baz durumlarda gebelik gelişmemektedir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarındaki en önemli nedenlerden biri de bağışıklık sistemi ile alakalıdır.

Prof. Dr. Ulun ULUĞ
Prof. Dr. Ulun ULUĞ tarafından yazıldı. 0 yorum 5899 görüntüleme

İntralipid Serum Tedavisi Nedir?

Rahim dokusunda veya vücudun genelinde artmış olan bir bağışıklık transfer edilen embriyonun hamile kalma olasılığını azaltmaktadır. Transfer edilen Embriyoyu anne rahmini yabancı organ olarak görebileceği için hamile kalma potansiyelini azaltabilir. Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan anne adaylarında artmış bir immünite yani bağışıklık sistemi olmaktadır. bağışıklık sistemi çok kompleks mekanizmalar içermekte bazılarını henüz bizlerde net keşfetmiş değiliz. Bu gibi durumlarda bağışıklık sistemini azaltıcı veya modifiye edici bazı tedaviler uygulamakdayız. Burada sanılanın aksine vücudun genel bağışıklık sistemini azaltıp mikroplara karşı elverişli yapmamakdayız. CD 56 gibi testler uygulayarak bağışıklık sistemini ölçmekdeyiz. Üreni engelleyecek bağışıklık sistemi yüksek olan hastalarda tüp bebek tedavisi nde serum uygulamakdayız. İntra lipid adı verilen bu serum ile bağışıklık sistemini dengeleyip özellikte tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olanlarda pozitif sonuçlar almaktayız. Intralipid tedavisi hastanın durumuna göre birkaç seansta uygulanmaktadır. Bazı durumlarda gebe kazandıktan sonra da devam etmektedir.

Hangi hastalar intralipid serum tedavisi için uygundur ?

  1. Kaliteli embriyo elde edilmiş
  2. Rahimde şekil bozukluğu olmayan
  3. Genetik problemi olmayan Ancak bunlara rağmen en az 2 transferi olumsuz sonuçlanmış hastalarda eğer bağışıklık testleri problemli çıkarsa intralipid serum tedavisi uygulanır Ayrıca ikiden fazla nedeni açıktan devammış tekrarlayan erken gebelik kayıpları olan hastalarda da intralipid serum tedavisi düşünülmektedir.

İntralipid serum tedavisi yaklaşık 45 dakika süren özel konsantrasyonla hazırlanmış içinde emülsifiye yağ içeren bir preparat ile yapılır. Nadiren allerjik reaksiyonlar gelişmektedir.
İntralipid serum tedavisi tüp bebek tedavisi sırasında farklı safhalarda uygulanmaktadır.
Bağışıklık sistemi çok yüksek olanlarda, tedavi sonrasında kan seviyeleri kontrol etmek gerekebilir

İntralipid Serum Tedavisi, Gebelik takibi, tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji ve tüp bebek sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle