Doğal Tüp Bebek Tedavisi

Doğal tüp bebek tedavisi kadının doğal adet döngüsünde herhangidir uyarıcı kullanmadan gelişen yumurtayı alarak mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenmesi işlemidir.

Prof. Dr. Ulun ULUĞ
Prof. Dr. Ulun ULUĞ tarafından yazıldı. 0 yorum 5458 görüntüleme

Doğal Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Yardımcı üreme teknikleri ülkemizde uzun yıllardır uygulanarak doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için umut olmaktadır. Ancak her ne kadar bu yöntemler çiftlerin büyük hayallerini gerçekleştirse de yüksek maliyetlere sahip olduğu için birçok kişi için zorlu bir süreç olmaktadır. Doğal tüp bebek tedavisi de bu zorlu sürecin maliyetini düşürmekte alternatif olarak kullanılmaktadır. Doğal tüp bebek tedavisi bir başka deyişle ilaçsız tüp bebek tedavisi olarak da nitelendirilmektedir. İlaç kullanımı minimum olduğu içinde tedavinin maliyet bir miktarda olsa düşmektedir.

Doğal Tüp Bebek Tedavisi

Doğal Tüp Bebek Tedavisi (İlaçsız Tedavi)

Doğal yoldan çocuk sahibi olamayan birçok çift mutlaka tüp bebek tedavisi için detaylı bir araştırma yapmıştır. Bu araştırmayı yapan ya da tedavi gören her çift kullanılan ilaçların maliyetlerinin oldukça yüksek olduğunu da çok iyi bilir.

Tedavi sırasında kullanılan bu ilaçların amacı gelişen yumurta sayısını arttırmaktır. Gelişen ve toplanan yumurta sayısı ne kadar çok olursa transfer için elde edilecek embriyo sayısı da artacağından başarı oranı da yükselecektir. Bu nedenle de genelde tedavi düşünen çiftlere bütçeleri uygun ise bu şekilde tedavi önerilir.

Normalde her kadında doğal siklusta yani yumurtlama döneminde bir yumurta gelişirken, bazı kadınlarda nadirende olsa iki ya da üç yumurta gelişebilir. Ancak gelişen bu yumurtaların kalitesi tedavi için istenilen düzeyde olmayabilir. Bu sebeple dede döllenme oranları düşük olmaktadır.
İlaçsız tüp bebek tedavisinde yani doğal tüp bebek tedavisinde transfer yapılan hastaların gebelik oranının düşük olmasının en önemli nedeni de budur.

Özelliklede erken menopoza dönemine girmiş ya da yumurtalık yaşlanması olan kadınlarda bu durum daha fazla gözlenmektedir.
Ancak bazı durumlarda uygulanan ilaç tedavisine rağmen yumurta sayısında herhangi bir artış olmayan kadınlarda tedavi sürecini devam ettirerek boşa ilaç vermenin bir anlamı yoktur. Bu hastalar için izlenecek en doğru yol ilaç kullanmadan doğal siklusta kendiliğinden gelişen ve olgunlaşan yumurtayı olgunlaşınca almak ve mikroenjeksiyon yöntemi ile döllemektir. Yani doğal tüp bebek tedavisi ile embriyo elde etmektir.

Bu tedavi yöntemi bazen gerekli olduğu için bazen de maliyeti düşürmek için özellikle çiftler tarafından tercih edilmektedir. Doğal tüp bebek tedavisinde ilaç kullanımına gerek olmadığı için maliyet açısından daha uygundur. ,
Bu tedavide ayrıca ilaç kullanımının bağlı yan etkiler ortadan kalktığı için özellikle anne adayı sürecini çok daha rahat geçirme imkanı elde etmiş olur.

Tedavide Başarı Oranı nedir?

Doğal tüp bebek tedavisi uygulamalarında, gebelik oranı ne yazık ki ilaçlı tüp bebek tedavisine oranla daha düşük olabilmektedir.
Klasik tüp bebek tedavisi yani ilaçlı tüp bebek tedavisinde başarı oranı %30 larda ise; Doğal tüp bebek tedavisi uygulamalarında ise bu oran %10 lara kadar düşmektedir.

Her ne kadar başarı oranı düşükte olsa bazı anne adayları için doğal tüp bebek tedavisi daha başarılı olabilmektedir. Her ay kendiliğinden gelişen yumurtaların ilaç kullanılmaması bazı kadınlarda daha kaliteli bir yumurta elde edilebilmektedir.
Klasik tüp bebeğe göre doğal tüp bebek tedavisinin dezavantajı siklustan sadece 1 adet ya da nadiren de olsa en fazla 2 adet yumurta alınabildiği için elde edilen embriyo da en fazla 2 adet olacaktır. Buda durumda embriyo seçeneği olamayacağı için gebelik oranında düşüşe neden olabilmektedir.

Gebelik takibi, tüp bebek, kadın hastalıkları, ilaç kullanım eğitimleri,  ve daha bir çok konuda hızlı ve doğru bilgi almak için Youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jinekoloji ve tüp bebek sayfalarımızdan merak ettiğiniz konulardaki makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle